مدیرکل پیشگیری‌های وضعی ـ امنیتی، انتظامی قوه قضاییه:
نقش مدیران در پیشگیری از وقوع جرم بالای 50 درصد است

مدیرکل پیشگیری‌های وضعی ـ امنیتی، انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: انتخاب مدیران تخصصی و آگاه به وظایف اصلی خود، بیش از 50 درصد در پیشگیری از وقوع جرم تاثیرگذار است.

خبرگزاری فارس: نقش مدیران در پیشگیری از وقوع جرم بالای 50 درصد است

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، سیدمحسن صادقی امروز در نهمین نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی که در محل سالن شهید بهشتی دادگستری استان برگزار شد، اظهار داشت: اولین گام در پیشگیری از وقوع جرائم این است که انگیزه ارتکاب جرم در جامعه از بین برود اما اگر انگیزه ارتکاب جرم در افراد پیش آید در مرحله بعد باید فرصت ارتکاب جرم و ابزار ارتکاب جرم از وی سلب شود.

وی افزود: بر اساس بررسی‌هایی که انجام گرفته دستگاه‌ها و ارگان‌های زیادی هستند که تکالیف ذاتی آنها پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی است.

وی افزود: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم به استنباط از اصل یکصد و پنجاه و ششم قانون اساسی تشکیل شده که ایجاد این معاونت بر اهمیت و نقش پیشگیری از وقوع جرم تاکید دارد.

صادقی با بیان اینکه استانداردسازی در پیشگیری از وقوع جرم مهمترین مولفه‌‎ای است که باید به آن توجه شود گفت: در حوزه خانواده و مدرسه باید فعالیت‌های فرهنگی زیادی در راستای پیشگیری از وقوع جرم صورت گیرد و باورها و نگرش‌های جامعه به سمت و سوی پیشگیری تغییر کند.

وی بر تشکیل شورای پیشگیری بر شهرستان‌های سیستان و بلوچستان تاکید کرد و گفت: باید شورای پیشگیری از وقوع جرم در شهرستان‌های استان نیز تشکیل و وظایف و تکالیفی را که محول شده اجرایی کنند.

صادقی بر استفاده از ظرفیت‌های استانی در توسعه منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: امروز مشکل مدیریتی مهمترین مشکل و چالش استان است به گونه‌ای که اگر مدیریت شود و از ظرفیت‌های شیلاتی، معدنی، کشاورزی استان استفاده شود قطعا در پیشگیری از وقوع جرم تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

مدیر کل پیشگیری‌های وضعی ـ امنیتی، انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بر استفاده از ظرفیت‌های مرزی استان تاکید کرد و گفت: این استان با توجه به شرایط ویژه‌ای که دارد ظرفیت‌های مرزی بسیار خوبی دارد که می‌توان از آن در راستای اشتغالزایی و کاهش آمار جرائم مربوط به این امر استفاده کرد.